Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przewoźna stacja transformatorowa

Transformatory w podziemiach kopalń zasilane z sieci SN można podzielić na trzy grupy:

 • trafo oddziałowe zasilające napędy maszyn do urabiania, ładowania i transportu oraz takie urządzenia jak wentylatory lutniowe, pompy odwaniania pomocniczego,...

 • trafo przyszybowe i pomocnicze zasilające warsztaty, zajezdnie, oświetlenie,....

 • trafo prostownikowe

 

Rozpowszechnienie stosowania przewoźnych stacji trafo wynika głównie z konieczności lokalizacji źródła energii jak najbliżej maszyn przodkowych oraz przesuwania go w miarę postępowania robót. Stacje transformatorowe przewoźne buduje się jako normalne i ognioszczelne. Stacje wyposaża się w transformatory suche (z przewietrzaniem własnym lub wymuszonym) lub zasypywane piskiem. Są one źródłem napięcia dla wszystkich maszyn i urządzeń oddziałów wydobywczych.

Ognioszczelne stacje transformatorowe typu IT3Sm przeznaczone są do zasilania urządzeń elektrycznych w podziemiach kopalń w wyrobiskach zaliczanych do stopnia „a”, „b” lub „c” niebezpieczeństwa wybuchu metanu oraz klasy „A” lub „B” zagrożenia wybuchu pyłu węglowego. Ognioszczelne stacje transformatorowe typu IT3Sm stanowią kompletną podstację składającą się z transformatora mocy, aparatury łączeniowej i zabezpieczającej. Całość umieszczona jest w obudowie ognioszczelnej przystosowanej do łatwego i szybkiego transportu oraz zainstalowania. Stacje transformatorowe mogą pracować w temperaturze otoczenia nie przekraczającej 40st oraz wilgotności względnej do 95%.

 

Metanomierze wyłączające spod napięcia urządzenia elektryczne, stanowią automatyczne zabezpieczenie metanometryczne urządzeń elektrycznych. Ich współpraca powoduje, iż stacja będzie samoczynnie wyłączana spod napięcia, w razie gdy zawartość metanu w wyrobisku przekroczy ustalony próg 1,5% lub 2% zawartości metanu w powietrzu. Zastosowane zabezpieczenia elektroenergetyczne oraz przyjęty system współpracy z blokadami technologicznymi z wykorzystaniem obwodów iskrobezpiecznych, pozwala na bezpieczną pracę z urządzeniami zasilającymi maszyny górnicze.

 

Każda stacja składa się z pięciu komór:

 • przyłączowej strony GN

 • rozłącznika strony GN

 • transformatora

 • aparatowo-łączeniowej strony DN

 • przyłączowej strony DN

 

 

Stacja transformatorowa OST 1000/6/1

 

 

Strona GN:

Rozłącznik o IN = 630A z widoczną przerwą izolacyjną na stykach

Uziemnik uziemiający stronę GN transformatora

Stycznik SF6 typu Rollarc R400

Zabezpieczenie nadprądowe cyfrowe

 

Transformator:

SN = 1000kVA

6/1kV

Yyn0

Czujniki temperatury uzwojeń typu PT100

Regulacja odczepów z wnętrza komory GN

 

Strona DN:

Odłączniki o IN = 630A z uziemnikami szybkimi

Zabezpieczenie centralno-blokujące ZEG RRgx

Zabezpieczenia nadprądowe cyfrowe

Kontrola ciągłości przewodu PE i ekranu na każdym odpływie

 

 

W celu zwiększenia bezpieczeństwa eksploatacji stacje transformatorowe wyposażono w różnego rodzaju zabezpieczenia i blokady:

 • blokada wyłącznik DN – rozłącznik GN uniemożliwia wyłączenie lub załączenie stacji rozłącznikiem przy zamkniętym wyłączniku DN,

 • blokada elektromechaniczna – blokada drzwi komory rozłącznika GN,

 • samoczynne otwarcie wyłącznika DN z powodu zadziałania wyzwalacza cieplnego, elektromagnetycznego lub cewki wybijakowej wyłącznika z powodu doziemienia,

 • blokady mechaniczne uniemożliwiają:

  - otwarcie drzwi komory rozłącznika GN i komory aparatury DN gdy rozłącznik jest zamknięty

  - zamknięcie rozłącznika GN jeżeli drzwi jego komory i komory aparatury DN są otwarte

 • komory przyłączowe zamykane są przy pomocy śrub z łbem trójkątnym,

 • komory rozłącznika i aparatowej zamykane są pierścieniami przesuwnymi po obwodzie pokryw.

 

Karta katalogowa IT3Sm.pdf