Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przewoźna stacja transformatorowa

Transformatory w podziemiach kopalń zasilane z sieci SN można podzielić na trzy grupy:

 • trafo oddziałowe zasilające napędy maszyn do urabiania, ładowania i transportu oraz takie urządzenia jak wentylatory lutniowe, pompy odwaniania pomocniczego,...

 • trafo przyszybowe i pomocnicze zasilające warsztaty, zajezdnie, oświetlenie,....

 • trafo prostownikowe

 

Rozpowszechnienie stosowania przewoźnych stacji trafo wynika głównie z konieczności lokalizacji źródła energii jak najbliżej maszyn przodkowych oraz przesuwania go w miarę postępowania robót. Stacje transformatorowe przewoźne buduje się jako normalne i ognioszczelne. Stacje wyposaża się w transformatory suche (z przewietrzaniem własnym lub wymuszonym) lub zasypywane piskiem. Są one źródłem napięcia dla wszystkich maszyn i urządzeń oddziałów wydobywczych.

Ognioszczelne stacje transformatorowe typu IT3Sm przeznaczone są do zasilania urządzeń elektrycznych w podziemiach kopalń w wyrobiskach zaliczanych do stopnia „a”, „b” lub „c” niebezpieczeństwa wybuchu metanu oraz klasy „A” lub „B” zagrożenia wybuchu pyłu węglowego. Ognioszczelne stacje transformatorowe typu IT3Sm stanowią kompletną podstację składającą się z transformatora mocy, aparatury łączeniowej i zabezpieczającej. Całość umieszczona jest w obudowie ognioszczelnej przystosowanej do łatwego i szybkiego transportu oraz zainstalowania. Stacje transformatorowe mogą pracować w temperaturze otoczenia nie przekraczającej 40st oraz wilgotności względnej do 95%.

 

Metanomierze wyłączające spod napięcia urządzenia elektryczne, stanowią automatyczne zabezpieczenie metanometryczne urządzeń elektrycznych. Ich współpraca powoduje, iż stacja będzie samoczynnie wyłączana spod napięcia, w razie gdy zawartość metanu w wyrobisku przekroczy ustalony próg 1,5% lub 2% zawartości metanu w powietrzu. Zastosowane zabezpieczenia elektroenergetyczne oraz przyjęty system współpracy z blokadami technologicznymi z wykorzystaniem obwodów iskrobezpiecznych, pozwala na bezpieczną pracę z urządzeniami zasilającymi maszyny górnicze.

 

Każda stacja składa się z pięciu komór:

 • przyłączowej strony GN

 • rozłącznika strony GN

 • transformatora

 • aparatowo-łączeniowej strony DN

 • przyłączowej strony DN

 

 

Stacja transformatorowa OST 1000/6/1

 

 

Strona GN:

Rozłącznik o IN = 630A z widoczną przerwą izolacyjną na stykach

Uziemnik uziemiający stronę GN transformatora

Stycznik SF6 typu Rollarc R400

Zabezpieczenie nadprądowe cyfrowe

 

Transformator:

SN = 1000kVA

6/1kV

Yyn0

Czujniki temperatury uzwojeń typu PT100

Regulacja odczepów z wnętrza komory GN

 

Strona DN:

Odłączniki o IN = 630A z uziemnikami szybkimi

Zabezpieczenie centralno-blokujące ZEG RRgx

Zabezpieczenia nadprądowe cyfrowe

Kontrola ciągłości przewodu PE i ekranu na każdym odpływie

 

 

W celu zwiększenia bezpieczeństwa eksploatacji stacje transformatorowe wyposażono w różnego rodzaju zabezpieczenia i blokady:

 • blokada wyłącznik DN – rozłącznik GN uniemożliwia wyłączenie lub załączenie stacji rozłącznikiem przy zamkniętym wyłączniku DN,

 • blokada elektromechaniczna – blokada drzwi komory rozłącznika GN,

 • samoczynne otwarcie wyłącznika DN z powodu zadziałania wyzwalacza cieplnego, elektromagnetycznego lub cewki wybijakowej wyłącznika z powodu doziemienia,

 • blokady mechaniczne uniemożliwiają:

  - otwarcie drzwi komory rozłącznika GN i komory aparatury DN gdy rozłącznik jest zamknięty

  - zamknięcie rozłącznika GN jeżeli drzwi jego komory i komory aparatury DN są otwarte

 • komory przyłączowe zamykane są przy pomocy śrub z łbem trójkątnym,

 • komory rozłącznika i aparatowej zamykane są pierścieniami przesuwnymi po obwodzie pokryw.

 

Karta katalogowa IT3Sm.pdf