Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pomieszczenia bezpieczne i niebezpieczne

Metanowość ilość metanu pochodzenia naturalnego przypadająca na tonę czystej substancji węglowej.

 

1. Kategorie zagrożenia metanowego KZM:

  • I 0,1 do 2,5m3/tcsw

  • II 2,5 do 4,5m3/tcsw

  • III 4,5 do 8m3/tcsw

  • IV powyżej 8 m3/tcsw

 

2. Stopień niebezpieczeństwa powstania wybuchu zależy od prawdopodobieństwa nagromadzenia się mieszaniny wybuchowej oraz jednoczesne prawdopodobieństwo wystąpienia czynnika powodującego zapłon. W związku z tym wyrobiska i pomieszczenia można podzielić na bezpieczne i niebezpieczne.

Pomieszczenia bezpieczne są to pomieszczenia w których nagromadzenie się mieszaniny wybuchowej nie jest możliwe. Zalicza się do nich również wyrobiska ze stopniem „a” niebezpieczeństwa wybuchu, w których nagromadzenie się metanu w powietrzu powyżej 0,5% jest wykluczone.

W pomieszczeniach niebezpiecznych ze stopniem „b” istnieje możliwość tworzenia się mieszanin wybuchowych, jednak w normalnych warunkach przewietrzania nagromadzenie metanu w powietrzu powyżej 1% jest wykluczone.

W pomieszczeniach niebezpiecznych ze stopniem „c” istnieje możliwość tworzenia się mieszanin wybuchowych, jednak w normalnych warunkach przewietrzania nagromadzenie metanu w powietrzu może przekroczyć 1%.

 

3. Zagrożenie wybuch pyłu węglowego

A – nie występuje niebezpieczny pył węglowy lub w strefie zagrożenia nie ma odcinków wyrobisk dłuższych niż 30m z niebezpiecznym pyłem węglowym.

B – występuje niebezpieczny pył węglowy lub w strefie zagrożenia są odcinki wyrobisk dłuższe niż 30m z niebezpiecznym pyłem węglowym.

 

4. Inne pomieszczenia niebezpieczne

  • wilgotne (wilgotność 75% - 95%)

  • gorące (temp. powyżej 28ºC)

  • do ładowania akumulatorów

  • do przechowywania materiałów wybuchowych

  • inne