Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Oddziaływanie twornika

Obraz pola magnetycznego wytworzonego przez bieguny główne oraz rozkład indukcji przedstawiono poniżej.

Obraz pola magnetycznego wytworzonego przez twornik oraz rozkład indukcji twornika przedstawiono na poniższym rysunku.

Strumień twornika jest skierowany prostopadle do strumienia głównego. Nakładając się na strumień główny, zniekształca go dając strumień wypadkowy. Obraz wypadkowego pola przedstawiono poniżej

Zniekształcenie głównego pola magnetycznego przez pole magnetyczne twornika jest nazywane oddziaływaniem twornika. Wskutek oddziaływania twornika:
• zmienia się rozkład indukcji magnetycznej pod biegunami,
• indukcja jest równa zeru nie w osi neutralnej maszyny, lecz w punkcie przesu­niętym w stosunku do niej o pewien kąt,
• zmniejsza się w wypadkowy strumień w maszynie nasyconej.

Zniekształcenie indukcji magnetycznej przedstawia krzywa

Zniekształcenie przebiegu indukcji pod biegunami powoduje, że w niektórych zezwojach znajdujących się w polu o większej indukcji, indukuje się większe napięcie niż przy biegu jałowym; może to być powodem zwiększenia napięcia międzywycinkowego do takiej wartości, że wystąpi iskrzenie na komutatorze.
Przesunięcie osi neutralnej powoduje, że w osi poprzecznej, gdzie są umieszczone szczotki, występuje pole magnetyczne o pewnej indukcji magnetycznej, a wiec w zwojach zwartych przez szczotkę indukuje się napięcie, co powoduje przepływ znacznego prądu w tych obwodach i pojawienie się iskrzenia pod szczotkami.
Zmniejszenie strumienia powoduje spadek indukowanego napięcia.