Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Komutacja

Zezwój, przemieszcza się ze strefy jednego bieguna głównego i wchodzi w strefę neutralną, w której znajdują się szczotki. Przechodząc z jednej gałęzi równoległej do drugiej następuje w nim zmiana kierunku prądu na przeciwny. Zmiana kierunku prądu następuje w chwili, gdy zezwój jest zwierany przez szczotkę. W związku z powyższym proces zmiany kierunku prądu w zezwoju i występujący przy tym zespół zjawisk nazywamy komutacją. Zła komutacja wywołuje iskrzenie, które może prowadzić do zniszczenia szczotek i komutatora. Komutację uważa się za zadowalającą, gdy szczotki nie iskrzą. Rozróżnia się mechaniczne i elektryczne przyczyny iskrzenia szczotek.

Do przyczyn mechanicznych zalicza się przede wszystkim nierównomierność powierzchni, zanieczyszczenie lub niecentryczność komutatora, złe przyleganie szczotek oraz ich drgania. Natomiast do przyczyn elektrycznych zaliczamy gęstość prądu na styku między szczotką a komutatorem.
Podstawą do oceny komutacji jest tzw. krzywa komutacji przedstawiająca przebieg prądu Ia w okresie komutacji. Najbardziej korzystna jest tzw. komutacja prostoliniowa, w czasie której zmiana prądu w zezwoju zwartym przez szczotkę przebiega liniowo, a przy tym w połowie okresu komutacji prąd Ia jest równy zeru (poniższy rysunek).

Przebieg prądu w okresie komutacji l - komutacja prostoliniowa, 2 - komutacja opóźniona, 3 - komutacja przyspieszona, 4 -komutacja idealna