Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Budowa maszyny prądu stałego

Każda maszyna składa się z dwóch podstawowych części: nieruchomego stojana i wirującego wirnika. Stojanjest najczęściej magneśnicą, ponieważ w nim jest wytwarzane pole magnetyczne. W skład stojana wchodzą: jarzmo, bieguny główne z uzwojeniem wzbudzającym, bieguny pomocnicze (komutacyjne) z uzwojeniem, tarcze łożyskowe i trzymadła szczotkowe.

1- twornik, 2 - jarzmo stojana, 3 - biegun główny, 4 – nabiegunnik, 5 - biegun pomocniczy(komutacyjny), 6 - uzwojenie wzbudzenia, 7 - uzwojenie biegunów pomocniczych, 8 - uzwojenie twornika, 9 - komutator, 10 - szczotki.

Jarzmo stojana, które jest odlewem żeliwnym lub staliwnym, jest jednocześnie częścią obwodu magnetycznego i elementem konstrukcyjnym pełniającym rolę kadłuba, do którego są przymocowane pozo­stałe elementy.
W maszynach prądu stałego, z wyjątkiem małych maszyn, pole magnetyczne jest wytwarzane przez elektromagnes – uzwojenie nawinięte na bie­gunach głównych. Pole magnetyczne wytworzone w rdzeniu bieguna jest prawie stałe, za wyjątkiem nabiegunnika, gdzie występuje pewna pulsacja strumienia spowodowana przez otwarte żłobki wirnika. Z tego względu nabiegunniki i rdzenie biegunów (aby zmniejszyć straty wiroprądowe), wykonuje się z pakietu blach.
Bieguny pomocnicze są elektromagnesami, których uzwojenie jest umieszczo­ne na litym, rzadziej pakietowanym rdzeniu stalowym. Uzwojenie to jest zawsze połączone szeregowo z uzwojeniem twornika.
Wirnik jest najczęściej twornikiem, w skład którego wchodzą: rdzeń wykonany z pakietu blach (ze względu na prądy wirowe), uzwojenie twornika umieszczone w żłobkach rdzenia oraz komutator. Komutator jest osadzony na wale wirnika, składa się z wielu wycinków miedzianych umieszczonych na piaście. Wycinki komutatora są odizolowane od siebie i piasty mikanitem. Grubość izolacji miedzywycinkowej wynosi od 0,2-2 mm (w zależności od napięcia). Szerokość wycinka wynosi zwykle kilka milimetrów. Szczelina miedzy twornikiem i biegunem głównym jest stosunkowo duża ze względu na zjawisko oddziaływania twornika (kilka mm). Natomiast szczelina miedzy twornikiem a biegunem pomocniczym może mieć nawet kilka centymetrów.

 

Na poniższych rysunkach przedstawiono kilka elementów silnika prądu stałego:

  • biegun główny wraz z nabiegunnikiem

 

 

  • uzwojenie wzbudzenia

 

  • komutator