Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wielkość fizyczna

Opracowanie tematu
Wielkością fizyczną nazywamy cechę zjawiska fizycznego lub własność ciała którą można zmierzyć - napięcie elektryczne, prąd elektryczny, opór, czas. Zbiór wszystkich wielkości fizycznych obejmujący wszystkie lub niektóre dziedziny fizyki nazywamy układem wielkości. W układzie wielkości można wyróżnić: wielkości podstawowe, wielkości pochodne oraz wielkości uzupełniające. Wielkością podstawową nazywamy wielkość, która jest umownie przyjęta jako niezależna od pozostałych wielkości układu. Wielkością pochodną nazywamy wielkość, która jest określona w zależności od wielkości podstawowych.Przykład obliczeniowy