Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Budowa materii

Opracowanie tematu
Cząstka jest to najmniejsza część danej substancji, zdolna do samodzielnego istnienia i zachowująca cechy danej substancji. Najprostszym przykładem jest tu cząstka wody będąca związkiem dwóch atoów wodoru i jednego tlenu. Po rozłożeniu na atomy. cząstka wody przestaje istnieć i traci właściwości wody. Cząstki mogą składac się z kilku atomów, a w niektórych przypadkach są to pojedyncze atomy.
Atom jest to najmniejsza ilość pierwiastka zdolna do samodzielnego istnienia i nie dająca się podzielić bez zmiany cechdanego pierwiastka. Atom zbudowany jest z jądra (protonów i neutronów) oraz krążących po orbitach elektronów. Elektrony znajdujące się na ostatniej orbicie atomu nazywają się elektronami walencyjnymi. Elektrony walencyjne, które mogą przenosić się z atomu do atomu nazywaja się elektronami swobodnymi. Atom, który stracił elektron nazywa się jonem dodatnim. Atom, który przyłączył elektron nazywa się jonem ujemnym. Elektrony oraz jony są nośnikami ładunku elektrycznego. Ładunek elektronu nie jest podzielny, dlatego też nazywa się ładunkiem elementarnym i wynosi 1,6*10-19C.

Lata doświadczeń przyniosły teorie wykazujące dwoistą naturę atomu: korpuskularną (cząsteczkową), matrerialno-geometryczną i falową. Korpuskularny model przedstawia dodatnio naładowane jądro 1 oraz krążące po orbitach 2 ujemnie naładowane elektrony 3, wykonujące ruch obrotowy wokół własnj osi (spin). Ruchy elektronów w atomie mogą być uznane za prądy, którym towarzyszy powstawanie pól magnetycznych, a co temu towarzyszy pól elektrycznych - stanowi to falę elektromagnetyczną. Wniosek z tego jest taki, że model korpuskularny i falowy znakomicie się uzupełniają i stanowią jedność.

 

Na poniższym rysunku przedstawiono wykres równowagi faz stałej ciekłej i gazowej w zależności od ciśnienia i temperatury dla substancji stanowiącej pierwiastek lub trwały związek chemiczny.