Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rezystancja i rezystywność. Konduktancja i konduktywność

Rezystancja (opór) R jest to trudność na jaką napotykają przemieszczające się elektrony. Rezystancja przewodu zależy od długości (do której jest wprost proporcjonalna), od pola przekroju poprzecznego (do którego jest odwrotnie proporcjonalna) oraz od materiału z którego przewód został wykonany. Jest więc oczywiste, że im dłuższa długośc przewodu tym większy opór. Jeżeli natomiast zastosujemy przewód o większym przekroju, to droga po której przemieszczają się elektrony rozszeerza się stawiają mniejszy opór na ich drodze. Jednostką rezystancji jest om [Ω]

Rezystywność (opór właściwy) ρ określa właściwości przewodzące przewodnika, jest odwrotnością konduktywności. Jednostką rezystywności jest omometr [Ω·m].


Im mniejsza jest rezystywność, tym lepszym przewodnikiem jest dany materiał. Przewodnikiem o najmniejszej rezystywności, a więc i oporze jest wg kolejności:
♦ srebro - ρ = 0,016 Ω·mm2/m
♦ miedź - ρ = 0,018 Ω·mm2/m
♦ złoto - ρ = 0,024 Ω·mm2/m
♦ aluminium - ρ = 0,028 Ω·mm2/m

Rezystywność przykładowo srebra ρ= Ω·mm2/m należy rozumieć w ten sposób, że przewód wykonany ze srebra o długości 1m i przekroju 1mm^2 ma rezystancję 0,016Ω.

Konduktancja (przewodność) G jest to odwrotność rezystancji. Jednostką konduktancji jest simens [S].


Konduktywność (przewodność właściwa) γ określa właściwości przewodzące przewodnika, jest odwrotnością rezystywności. Jednostką konduktywności jest simens na metr [S/m].
Tym razem, im większa jest konduktywność, tym lepszym przewodnikiem jest dany materiał. Przewodnikiem o największej konduktywności, a więc małym oporze jest analogicznie wg kolejności:
♦ srebro - γ = 62,5 m/Ω·mm2
♦ miedź - γ = 55 m/Ω·mm2
♦ złoto - γ = 41 m/Ω·mm2
♦ aluminium - γ = 35 m/Ω·mm2

Konduktywność przykładowo srebra ρ= m/Ω·mm2 należy rozumieć w ten sposób, że przewód wykonany ze srebra o długości 62,5m i przekroju 1mm^2 ma rezystancję 1Ω.