Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Prawa Kirchhoffa

I prawo Kirchhoffa: Algebraiczna suma prądów w węźle równa się zero. Suma prądów wpływających do węzła równa się sumie prądów wypływających z węzła.
Prądy wpływające do węzła są ze znakiem plus (+) a wypływające ze znakiem minus (-).

Przykład

  

II prawo Kirchhoffa: Algebraiczna suma napięć w obwodzie zamkniętym równa się zero. Suma napięć źródłowych równna się sumie napięć odbiornikowych.

Znaczymy kierunek przepływu prądu zgodnie z kierunkiem działania sem. Następnie strzałkujemy napięcia na odbiornikach przeciwnie do tego prądu. Zakładamy kierunek rozpatrywania obwodu - niech on będzie zgodny z kierunkiem ruchu wskazówek zegara (może być przeciwny) - strzałka w środku schematu. Sprawdzamy czy napięcia źródłowe i odbiornikowe są zgodne z tą strzałką czy przeciwne, jeżeli zgodne to napięcie zapisujemy z plusem, jeżeli przeciwne to z minusem.

Dla powyższego przykładu, równanie ma postać:

E1 - U1 - U2 + E2 - U3 + E3 = 0, lub
E1 + E2 + E3 = U1 + U2 + U3