Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Prąd i gęstość prądu

Pole elektryczne jest to pole wywołane przez ładunki elektryczne charakteryzujące się tym, że na nieruchome ciała naładowane lub cząstki elementarne w nim umiueszczone działa siła.
Prąd elektryczny jest to zjawisko uporządkowanego ruchu elektronów przez poprzeczny przekrój środowiska pod działaniem pola elektrycznego.
Natężenie prądu elektrycznego jest to stosunek elementarnego ładunku elektrycznego dq przenoszonego przez elementarne cząstki naładowane w ciągu pewnego elementarnego czasu dt przez dany przekrój poprzeczny środowiska do tego czasu.

 

i=dq/dtJeżeli i = const. to prąd nazywa się prądem stałym. Inaczej mówiąc, jeżeli prąd elektryczny w funkcji czasu nie ulega zmianie (ma stałą wartość w raz z upływem czasu), to taki prą nazywamy prądem stałym. Natężenie tego prądu wynosi I=Q/t. Jednostką natężenia prądu jest amper [A]. Jeżeli natomiast prąd elektryczny w funkcji czasu zmienia swoją wartość (natężenie prądu ulega zmianie) to taki prąd nazywamy prądem zmiennym (i = variab).
Do zjawisk związanych z ruchem ładunków wprowadzimy sobie dodatkowo oprócz pojęcia prądu wielkość zwaną gęstością pradu.

Gęstością prądu nazywamy stosunek natężenia prądu do przekroju poprzecznego S przewodnika. Jednostką gęstości prądu jest amper na metr kwadratowy [A/m^2]J=I/S