Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Połączenie szeregowe i równoległe

Połączeniem szeregowym nazywamy połączenie w którym przez wszystkie elementy płynie ten sam prąd. Połączenie szeregowe powstaje w ten sposób, że koniec pierwszego elementu łączymy z początkiem drugiego, koniec drugiego z początkiem trzeciego, itd. Dwa skrajne zaciski zostają niepołączone.Zadajmy sobie pytanie, czy układ n-szeregowo połączonych rezystancji można zastąpić jednym równoważnym rezystorem? Zakładając, że rezystancje mają różną wartość możemy napisać:U = U1 + U2 + ... + Un
U = I·R1 + I·R2 + ... + I·RnDzielimy obustronnie przez I i otrzymujemy resytsancję zastępczą


RZ = R1 + R2 + ... + RnRezystancja zastępcza układu szeregowego jest sumą rezystancji. Jeżeli wszystkie rezystory mają tą samą wartość, możemy zapisać w skrócie, że ich rezystancja zastępcza wynosi: RZ = nR, gdzie n jest to ilość rezystorów połączonych szeregowo.Połączeniem równoległym nazywamy połączenie w którym na wszystkich gałęziach równoległych odkłada się to samo napięcie. połączenie równoległe powstaje w ten sposób, że początki elementów łączymy do jednego węzła a końce do drugiego.Czy układ m-równolegle połączonych rezystancji można zastąpić jednym równoważnym rezystorem? Zakładając, że rezystancje mają różną wartość możemy napisać (korzystając z I prawa Kirchhoffa):I = I1 + I2 + ... + In
I = U/R1 + U/R2 + ... + U/RnDzielimy obustronnie przez U i otrzymujemy resytsancję zastępczą1/RZ = 1/R1 + 1/R2 + ... + 1/RnJeżeli wszystkie rezystory mają tą samą wartość, możemy zapisać w skrócie, że ich rezystancja zastępcza wynosi:

 

RZ = R/m

 

gdzie m jest to ilość rezystorów połączonych równolegle.Dla dwóch rezystorów (i TYLKO DWÓCH) połączonych równolegle prawdziwy jest wzór:RZ = R1·R2/(R1 + R2)