Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Połączenie szeregowe i równoległe

Połączeniem szeregowym nazywamy połączenie w którym przez wszystkie elementy płynie ten sam prąd. Połączenie szeregowe powstaje w ten sposób, że koniec pierwszego elementu łączymy z początkiem drugiego, koniec drugiego z początkiem trzeciego, itd. Dwa skrajne zaciski zostają niepołączone.Zadajmy sobie pytanie, czy układ n-szeregowo połączonych rezystancji można zastąpić jednym równoważnym rezystorem? Zakładając, że rezystancje mają różną wartość możemy napisać:U = U1 + U2 + ... + Un
U = I·R1 + I·R2 + ... + I·RnDzielimy obustronnie przez I i otrzymujemy resytsancję zastępczą


RZ = R1 + R2 + ... + RnRezystancja zastępcza układu szeregowego jest sumą rezystancji. Jeżeli wszystkie rezystory mają tą samą wartość, możemy zapisać w skrócie, że ich rezystancja zastępcza wynosi: RZ = nR, gdzie n jest to ilość rezystorów połączonych szeregowo.Połączeniem równoległym nazywamy połączenie w którym na wszystkich gałęziach równoległych odkłada się to samo napięcie. połączenie równoległe powstaje w ten sposób, że początki elementów łączymy do jednego węzła a końce do drugiego.Czy układ m-równolegle połączonych rezystancji można zastąpić jednym równoważnym rezystorem? Zakładając, że rezystancje mają różną wartość możemy napisać (korzystając z I prawa Kirchhoffa):I = I1 + I2 + ... + In
I = U/R1 + U/R2 + ... + U/RnDzielimy obustronnie przez U i otrzymujemy resytsancję zastępczą1/RZ = 1/R1 + 1/R2 + ... + 1/RnJeżeli wszystkie rezystory mają tą samą wartość, możemy zapisać w skrócie, że ich rezystancja zastępcza wynosi:

 

RZ = R/m

 

gdzie m jest to ilość rezystorów połączonych równolegle.Dla dwóch rezystorów (i TYLKO DWÓCH) połączonych równolegle prawdziwy jest wzór:RZ = R1·R2/(R1 + R2)