Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Łączenie kondensatorów

Połączenie szeregowe
Analogicznie jak przy połączeniu szeregowym rezystorów zakładamy na początku, że wszystkie kondensatory mają inną pojemność. W związku z tym spadki napięć na poszczególnych kondensatorach mają różną wartość. Wracając na moment do rezystorów - w połączeniu szeregowym przez wszystkie oporniki płyną ten sam prąd. A tutaj? Na każdym z kondensatorów gromadzi się ten sam ładunek. Możemy więc napisać:


U1 ≠ U2 ≠ ... ≠ Un
Q1 = Q2 = ... = Qn

 

Po prostych przeksztzłceniach - korzystając z II prawa Kirchhoffa oraz definicji pojemności - otzrzymamy wzór na pojemność zastępczą układu szeregowego:


1/CZ = 1/C1 + 1/C2 +... + 1/Cn

 

Dla dwóch kondensatorów połączonych szeregowo prawdziwa jest zależność:


CZ = C1*C2/(C1+C2)Połączenie równoległe
W połączeniu równoległym kondensatorów rzecz ma się podobnie jak w przypadku oporników. Z definicji połączenia równoległego wynika równość napięć na każdej gałęzi. Przy tym samym założeniu, że kondensatory mają różną pojemność - ładunki na poszczególnych kondensatorach będą miały różną wartość (jak prądy przy równoległym łączeniu rezystorów).  Skoro tak, to:


U1 = U2 = ... = Un
Q1 ≠ Q2 ≠ ... ≠ Qn
QC = Q1 + Q2 + ... + Qn

 

Po przekształceniach otrzymamy wzór na pojemność zastępczą układu równoległego:


CZ = C1 + C2 +... + Cn