Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Geometryczny obraz pola

Pole elektryczne jest to pole wywołane przez ładunki elektryczne i charakteryzujące się tym, że na nieruchome ładunki umieszczone w tym polu działa siła.
Podstawowym prawem jest prawo równowagi ładunków elektrycznych. Doświadczalnie stwierdzono, że atomy są elektrycznie obojętne - tzn. że ujemne ładunki elektronów i dodatnie protonów równoważą się. Z równowagi ładunków wynika kolejne prawo, zwane prawem zachowania ładunku. Mówi ono o tym, że suma ładunków ciał naelektryzowanych w układzie odosobnionym (nie poddanym wpływom zewnętrznym) pozostaje niezmienna.

Geometrycznym obrazem pola elektrycznego jest zespół linii tego pola i linii ekwipotencjalnych. Ładunek próbny q umieszczony w polu elektrycznym porusza się pod wpływem działającej na niego siły F i zakreśla linię zwaną linią pola elektrycznego E. Umieszczając ładunek w różnych punktach pola otrzymamy kolejne linie pola.

Linie pola są liniami wektora natężenia pola.
Linie ekwipotencjalne są to linie stałego potencjału.


a) wokół ładunku dodatniego, b) wokół dwóch ładunków jednoimiennych, c) wokół dwóch ładnunków różnoimiennych, d) w kondensatore płaskim