Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dynamiczne działanie prądu

Większość urządzeń elektroenergetycznych ma dwa lub trzy równoległe tory prą­dowe dla poszczególnych faz. Tory te znajdują się w strefie wzajemnego działania pól elektromagnetycznych, a ponieważ płynie w nich prąd, działają na nie siły ele­ktrodynamiczne. Do wartości maksymalnych tych sił musi być dostosowana wytrzymałość mechaniczna urządzeń. Z tego powodu podczas obliczania sił elektrodynamicznych bierze się pod uwagę z reguły wartości prądu zwarciowego, gdyż wówczas siły te są największe.
Obciążalność dynamiczna jest to maksymalna wartość prądu zwarciowego ograniczona mechaniczną wytrzymałością urządzenia na działanie sił elektrodyna­micznych, powstających przy zwarciu. Obciążalność dynamiczna w różnych urzą­dzeniach może być różnie określana. Najczęściej występuje pod nazwą znamionowy prąd szczytowy.

Wartość siły elektrodynamicznej można obliczyć na przykładzie dwóch przewodów o przekroju kołowym, ułożonych równolegle w odległości znacznie większej niż ich średnica. Wówczas siła elektrodynamiczna F


Przy założonych na rysunku zgodnych kierunkach prądów siła elektrodynamiczna będzie przyciągać do siebie przewody, a o przeciwnych kierunkach prądów odpychać. Na tej zasadzie oblicza się też wartość siły w układzie trójfazowym.