Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Układy pól rozdzielczych

 

 

 

W rozdzielnicach rozróżnia się następujące rodzaje pól:
• liniowe (dopływowe i odpływowe, napowietrzne i kablowe),
• transformatorowe,
• sprzęgłowe,
• pomiarowe,
• odgromnikowe.

W większości przypadków kolejność instalowania aparatów, licząc od szyn zbiorczych, jest
następująca:
1) odłącznik szynowy,
2) wyłącznik,
3) przekładni k prądowy,
4) przekładnik napięciowy,
5) odłącznik (liniowy lub transformatorowy).


Komplet wymienionych urządzeń występuje najczęściej w polach liniowych. Jeżeli pole liniowe ma połączenie obejściowe, to przekładniki umieszcza się za tym po­łączeniem, od strony linii. Jeżeli w polu liniowym znajduje się tylko od­łącznik, wówczas na drugim końcu linii należy zainstalować wyłącznik.
W polach transformatorowych można zrezygnować z instalowania przed samym transformatorem odłącznika, jeżeli nie ma możliwości przedostania się napięcia od strony wtórnej lub jeśli zastosujemy zwiernik lub zastąpimy go bezpiecz­nikami z koniecznością umieszczenia wyłącznika po stronie dolnego napięcia i możliwością wyłączania biegu jałowego transformatora odłącznikiem. W rozdzielniach średnich napięć pole transformatorowe ma często rozłącznik izolacyjny, umożliwiający wyłączenie transformatora, oraz bezpieczniki, stanowią­ce zabezpieczenie zwarciowe.
W polach sprzęgłowych poza wyłącznikiem i odłącznikami instaluje się prze­kładniki prądowe i napięciowe. Pole to w czasie awarii może być rezerwą każdego innego pola. Rezerwę taką może stanowić wyłącznik, odłącznik lub zabezpieczenia zasilane z zainstalowanych w polu sprzęgłowym przekładników.
Przekładniki napięciowe instalowane w polach liniowych stanowią element tego pola i są przyłączane najczęściej bezpośrednio do obwodu głównego. Natomiast przekładniki napięciowe przyłączane do szyn zbiorczych wymagają osobnego pola pomiarowego i są przyłączane za pośrednictwem odłączników lub odłączników i bezpieczników.