Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Układy pól rozdzielczych

 

 

 

W rozdzielnicach rozróżnia się następujące rodzaje pól:
• liniowe (dopływowe i odpływowe, napowietrzne i kablowe),
• transformatorowe,
• sprzęgłowe,
• pomiarowe,
• odgromnikowe.

W większości przypadków kolejność instalowania aparatów, licząc od szyn zbiorczych, jest
następująca:
1) odłącznik szynowy,
2) wyłącznik,
3) przekładni k prądowy,
4) przekładnik napięciowy,
5) odłącznik (liniowy lub transformatorowy).


Komplet wymienionych urządzeń występuje najczęściej w polach liniowych. Jeżeli pole liniowe ma połączenie obejściowe, to przekładniki umieszcza się za tym po­łączeniem, od strony linii. Jeżeli w polu liniowym znajduje się tylko od­łącznik, wówczas na drugim końcu linii należy zainstalować wyłącznik.
W polach transformatorowych można zrezygnować z instalowania przed samym transformatorem odłącznika, jeżeli nie ma możliwości przedostania się napięcia od strony wtórnej lub jeśli zastosujemy zwiernik lub zastąpimy go bezpiecz­nikami z koniecznością umieszczenia wyłącznika po stronie dolnego napięcia i możliwością wyłączania biegu jałowego transformatora odłącznikiem. W rozdzielniach średnich napięć pole transformatorowe ma często rozłącznik izolacyjny, umożliwiający wyłączenie transformatora, oraz bezpieczniki, stanowią­ce zabezpieczenie zwarciowe.
W polach sprzęgłowych poza wyłącznikiem i odłącznikami instaluje się prze­kładniki prądowe i napięciowe. Pole to w czasie awarii może być rezerwą każdego innego pola. Rezerwę taką może stanowić wyłącznik, odłącznik lub zabezpieczenia zasilane z zainstalowanych w polu sprzęgłowym przekładników.
Przekładniki napięciowe instalowane w polach liniowych stanowią element tego pola i są przyłączane najczęściej bezpośrednio do obwodu głównego. Natomiast przekładniki napięciowe przyłączane do szyn zbiorczych wymagają osobnego pola pomiarowego i są przyłączane za pośrednictwem odłączników lub odłączników i bezpieczników.