Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jakość energii

 

 

 

Terminologię oraz parametry zjawisk związanych z jakością energii elektrycznej określa Polska Norma PN-EN 50160:1998 pod tytułem: "Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach rozdzielczych" stanowiąca implementację Normy Europejskiej EN 50160:1994.

Częstotliwość napięcia zasilającego określana jest jako liczba powtórzeń składowej podstawowej napięcia zmierzona w jednostce czasu.

Zmiana wartości napięcia to zwiększenie lub zmniejszenie się wartości napięcia spowodowane zazwyczaj zmianą całkowitego obciążenia sieci rozdzielczej lub jej części.

Szybka zmiana napięcia to pojedyncza, szybka zmiana wartości skutecznej napięcia pomiędzy dwoma kolejnymi jego poziomami, które utrzymują się przez skończony, lecz nieokreślony przedział czasu.

Migotanie światła, to wrażenie niestabilności postrzegania wzrokowego spowodowane przez bodziec świetlny, którego luminancja lub rozkład spektralny zmieniają się w czasie.

Zapad napięcia zasilającego to nagłe zmniejszenie się napięcia zasilającego do wartości zawartej w przedziale od 90% do 1% napięcia deklarowanego Uc, po którym w krótkim czasie następuje wzrost napięcia do poprzedniej wartości.

Umownie czas trwania zapadu napięcia wynosi od 10 ms do 1 minuty.

Głębokość zapadu napięcia definiowana jest jako różnica między minimalną wartością skuteczną napięcia w czasie trwania zapadu a napięciem deklarowanym.

Zmiany napięcia zasilającego, które nie powodują obniżenia jego wartości poniżej 90% napięcia deklarowanego nie są uważane za zapady.

Przerwa w zasilaniu to stan, w którym napięcie w złączu sieci elektroenergetycznej jest mniejsze niż 1% napięcia deklarowanego.

Przerwy mogą być sklasyfikowane jako:

  • planowe, gdy odbiorcy są o nich wcześniej poinformowani, mające na celu wykonywanie zaplanowanych prac w sieciach rozdzielczych, oraz
  • przypadkowe, spowodowane trwałymi lub przemijającymi zwarciami związanymi głównie ze zdarzeniami zewnętrznymi, uszkodzeniami urządzeń lub zakłóceniem ich pracy.

Przerwy przypadkowe mogą być klasyfikowane jako:

  • przerwy krótkie (do trzech minut) spowodowane zjawiskami przemijającymi,
  • przerwy długie (dłuższe niż trzy minuty) spowodowane trwałymi uszkodzeniami.

Dorywcze przepięcia o częstotliwości sieciowej są spowodowane zazwyczaj przełączeniami lub zwarciami

Przejściowe przepięcie, to krótkotrwałe oscylacyjne lub nieoscylacyjne przepięcie , zwykle silnie tłumione, trwające kilka milisekund lub krócej, spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi, operacjami łączeniowymi lub zadziałaniem bezpieczników.

Czas narastania przejściowego przepięcia może się zmieniać w przedziale od mniej niż milisekunda do kilku milisekund.

Niesymetria napięcia w sieci trójfazowej to stan, w którym wartości skuteczne napięć fazowych lub kąty fazowe między kolejnymi fazami nie są równe.