Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wymagania parametrów napięcia

 

CZĘSTOTLIWOŚĆ SIECIOWA
Miarą jakości częstotliwości jest jej wartość średnia mierzona w warunkach normalnej pracy w przedziale czasowym wynoszącym 10 sekund. Wymaga się aby wartość ta dla sieci pracujących synchronicznie z systemem elektroenergetycznym była zawarta w przedziale:

1. 50 Hz ±1% ( to jest od 49,5 do 50,5 Hz) - przez 95 % tygodnia,
2. 50 Hz + 4% / - 6% ( to jest od 47,0 do 52 Hz przez) - 100 % tygodnia.

Jak wynika z powyższego określenia miarą jakości częstotliwości jest statystyka średnich wartości otrzymanych w przedziałach 10 sekundowych, przy rejestracji prowadzonej nieprzerwanie przez cały tydzień.

Norma nie określa pojęcia tygodnia. Jeżeli przyjąć iż jest to przedział czasu obejmujący siedem dób, a każda doba jak wiemy liczy 24 godziny, te z kolei liczą po sześćdziesiąt minut, minuty zaś po 60 sekund - a w każdej minucie mamy sześć przedziałów 10 sekundowych, to możemy obliczyć liczbę wyników pomiarów średniej wartości 10 sekundowej jaką należy zgromadzić celem dokonania oceny jakości częstotliwości. Liczba tych wyników wyniesie:

6 - w ciągu minuty
360 - w ciągu godziny
8 460 - w ciągu doby
60 480 - w ciągu tygodnia

Tak więc aby ocenić jakość częstotliwości należy uporządkować wyniki 10 sekundowych średnich wartości w liczbie 60 480 np. od najmniejszej do największej wartości, a następnie porównać czy wynik najmniejszy nie jest mniejszy od 47 Hz zaś wynik największy nie jest większy od 52 Hz, co pozwoli na ocenę warunku drugiego.

W dalszej kolejności należy policzyć liczbę wyników w przedziale od 49,5 Hz do 50,5 Hz. Liczba ta nie powinna być mniejsza od 57 456 aby można było stwierdzić spełnienie warunku pierwszego.

Z powyższego wynika iż oceny takiej nie można dokonać bez dysponowania wyspecjalizowanym rejestratorem, dysponującym odpowiednia pamięcią oraz programem pozwalającym na uporządkowanie tej wielkiej liczby danych a następnie przeprowadzenie obliczeń i dokonanie oceny.

HARMONICZNE NAPIĘCIA
Harmoniczne napięcia to napięcia sinusoidalne o częstotliwości równej całkowitej krotności częstotliwości podstawowej napięcia zasilającego. Harmoniczne mogą być określone:

  • indywidualnie przez ich względną amplitudę (Uh) odniesioną do składowej podstawowej U1, gdzie h jest rzędem harmonicznej,
  • łącznie przez całkowity współczynnik odkształcenia harmonicznymi THD


Interharmoniczne napięcia to napięcia sinusoidalne o częstotliwości zawartej pomiędzy harmonicznymi, tj. częstotliwości nie będącej całkowitą krotnością częstotliwości składowej podstawowej.

Źródła harmonicznych
Prądy harmoniczne są głównie generowane przez odbiorniki przemysłowe lub biurowe. Prądy harmoniczne wytwarzane przez odbiorniki przemysłowe mają duże wartości. Duże wartości prądów harmonicznych wytwarzanych przez odbiorniki biurowe związane są z dużym nasyceniem sprzętem biurowym i informatycznym. Prądy harmoniczne wytwarzane są także przez sprzęt użytkowany w mieszkaniach jak na przykład odbiorniki telewizyjne, komputery osobiste, oświetlenie lampami wyładowczymi, klimatyzatory. Zasadniczo każdy z tego typu pojedynczych odbiorników ma niewielki prąd znamionowy i wytwarza małe wartości harmonicznych, ale z powodu że są one często użytkowane w tym samym czasie przez użytkowników, skumulowany efekt tych wszystkich małych prądów nie może być pominięty.

W szczególności efekt ten można zaobserwować:
1. w instalacjach przemysłowych obciążonych przekształtnikami statycznymi,
2. w instalacjach biurowych z dużą ilością oświetlenia fluorescencyjnego,
3. w instalacjach ze znaczącym obciążeniem sprzętem komputerowym.

Ponadto, współczynnik THD napięcia zasilającego (uwzględniający wszystkie harmoniczne, aż do rzędu 40) powinien być mniejszy lub równy 8 %.

INTERHARMONICZNE
Poziom interharmonicznych wzrasta na skutek wzrostu zastosowań przemienników częstotliwości i podobnych urządzeń sterujących. Dotychczas norma nie określa konkretnych wymagań w tym zakresie.