Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przekładnik napięciowy

Przekładniki napięciowe
Ze względów bezpieczeństwa, a także ze względów technicznych przy­rządy pomiarowe i przekaźniki w stacjach wysokiego napięcia zasila się z obwodów wysokiego napięcia za pośrednictwem przekładników napięcio­wych, redukujących mierzone napięcia do wartości bezpiecznych. Są to transformatory jednofazowe małej mocy, pracujące przy niewielkim obciążeniu.
Impedancja odbiorników przyłączonych do uzwojenia wtórnego prze­kładnika napięciowego jest bardzo duża (cewki woltomierzy, watomierzy, liczników itp.), można zatem przekładnik napięciowy traktować jak trans­formator pracujący w stanie zbliżonym do stanu jałowego.


Zgodnie z obecnie obowiazującą normą PN-IEC186+A1, zaciski pierwotne oznacza się literami A, B, a zaciski wtórne literami a, b. Napięcie pierwotne oznacza się symbolem Up, a wtórne Us. Według starej normy zaciski oznaczano literami M, N i m, n a napięcia symbolami U1, U2.

Przekładniki napięciowe cechują następujące wielkości znamionowe:
1. Znamionowe napięcie pierwotne – jest to napięcie, na które zostało wykonane uzwojenie pierwotne przekładnika napięciowego oraz jego izolacja główna.
2. Znamionowe napięcie wtórne – jest to napięcie, na które zostało wykonane uzwojenie wtórne przekładnika napięciowego. Najczęściej są stosowane przekładniki o napięciu wtórnym 100V.
3. Przekładnia znamionowa – stosunek napięć znamionowych przekładnika napięciowego.


4. Klasa dokładności – produkuje się przekładniki napięciowe w następujących klasach: 0,2; 0,5; 1; 3; 3P; 6P. Liczba określająca klasę wyraża wartość uchybu napięciowego w procentach, przy obciążeniu przekładnika napięcio­wego mocą znamionową i doprowadzeniu napięcia znamionowego do uzwojenia pierwotnego.
Przekładniki napięciowe klasy 0,2 stosuje się w zasadzie w dokładnych pomiarach laboratoryjnych, klasy 0,5 — do zasilania cewek napięciowych liczników energii służących do celów rozliczeniowych. Przez przekładniki napięciowe klasy l zasila się zwykle obwody napięciowe zabezpieczeń kierunkowych i odległościowych, cewki napięciowe watomierzy, liczni­ków do celów kontrolnych, mierników współczynnika mocy oraz wolto­mierze do kontroli napięcia. Przekładniki napięciowe klasy 3 służą do zasilania woltomierzy kontrolnych oraz przekaźników nad- i podnapięciowych. Przekładniki klasy 3P i 6P są stosowane do zasilania przekaźników.

 

Układy przekładników napięciowych
W sieciach trójfazowych wysokiego napięcia przekładniki napięciowe łączy się w określone układy Do pomiarów napięć międzyfazowych w sieciach 6 do 30 kV stosuje się układ V. Kontrolę napięć międzyfazowych, doziemnych i względem punktu neutralnego umożliwia układ gwiazdowy, sto­sowany w sieciach różnych napięć i o różnym sposobie pracy punktu neu­tralnego.
W sieciach o izolowanym punkcie neutralnym lub wyposażonych w cewkę Petersena stosuje się układ gwiazdowy przekładników napięcio­wych z dwoma uzwojeniami wtórnymi. Uzwojenia połączone w otwarty trójkąt służą do zasilania zabezpieczeń od skutków zwarć doziemnych. W przypadku powstania niesymetrii napięć doziemnych sieci, w obwodzie otwartego trójkąta pojawia się napięcie proporcjonalne do napięcia U0.