Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przekładnik prądowy

Cel stosowania przekładników
Bezpośredni pomiar prądu w obwodach wysokiego napięcia za pomocą amperomierza byłby niebezpieczny dla obsługi. Ponadto w sposób bezpo­średni mierzy się praktycznie prądy do ok. 100 A. Budowanie amperomie­rzy, watomierzy, liczników itp. przystosowanych do pomiaru większych prądów jest trudne i kosztowne. Pomiary dużych prądów przemiennych za pomocą amperomierzy przystosowanych do pomiaru małych prądów umożliwiają przekładniki prądowe.
Przekładniki prądowe umożliwiają zmniejszenie wartości mierzonej stałą liczbę razy, zwaną przekładnią. Bezpieczny pomiar prądów w obwo­dach wysokiego napięcia jest możliwy, jeśli izolacja przekładnika prądo­wego jest przystosowana do wartości napięcia w obwodzie. W obwodach wysokiego napięcia występują również trudności z bezpośrednim pomia­rem napięć przemiennych. Ze względu na bezpieczeństwo obsługi cewki napięciowe przyrządów włącza się przez przekładniki napięciowe, zmniejszające mierzone napięcie stałą liczbę razy. Uzwojenia wtórne prze­kładników prądowych i napięciowych uziemia się w jednym punkcie.

Przekładniki prądowe
Przekładnik prądowy jest transformatorem pracującym w stanie zbliżonym do stanu zwarcia. Jedno z uzwojeń (pierwotne) jest zasilane z zewnętrznego źródła prądem mniejszym od dopuszczalnego ze względu na długotrwałe nagrzewanie uzwojenia, a drugie (wtórne) jest obciążone małą impedancją, a więc stan obciążenia jest zbliżony do stanu zwarcia.
Należy przestrzegać, by uzwojenie wtórne przekładnika prądowego było zwarte przez obwód o małej rezystancji — pod groźbą zniszczenia przekładnika prądowego wskutek przegrzania rdzenia w czasie przepływu prądu przez uzwojenie pierwotne oraz pod groźbą wystąpienia przepięć.


Zgodnie z obecnie obowiazującą normą PN-IEC185+A1, zaciski pierwotne oznacza się literami P1, P2, a zaciski wtórne literami S1, S2. Prąd pierwotny oznacza się symbolem Ip, a wtórny Is. Według starej normy zaciski oznaczano literami K, L i k, l a prądy symbolami I1, I2.

Wielkości znamionowe przekładnika prądowego, podane na jego tabliczce znamionowej, to:
1. Napięcie znamionowe – jest to napięcie, na które została wyko­nana izolacja między uzwojeniem pierwotnym a uzwojeniem wtórnym lub rdzeniem w przekładniku prądowym.
2. Znamionowy prąd pierwotny – jest to prąd, do którego zostało przystosowane uzwojenie pierwotne przekładnika prądowego. W Polsce produkuje się przekładniki prądowe o znamionowych prą­dach pierwotnych: 5, 10, 15, 20, 30, 50, 75, 100, 150, 200, 300, 400, 500, 750, 1000, 1500, 2000, 3000, 4000 A.
3. Znamionowy prąd wtórny – jest to prąd, do którego zostało przy­stosowane uzwojenie wtórne przekładnika prądowego. Najczęściej są stosowane przekładniki prądowe o znamionowym prądzie wtórnym 5A. W przypadkach, gdy między przekładnikiem prądowym a przyrzą­dami zasilanymi z przekładnika występuje znaczna odległość (praktycz­nie 50 do 100 m), wówczas stosuje się przekładniki prądowe o znamio­nowym prądzie wtórnym l A (rzadziej 2 A).
4. Przekładnia znamio­nowa – stosunek prądów znamio­nowych przekładnika prądowego.


5. Klasa dokładności – rozróżnia się następujące klasy przekładników prądowych: 0,2; 0,5; 1; 3; 5P; 10P. Liczba podająca klasę określa war­tość uchybu prądowego wyrażonego w procentach, przy obciążeniu znamionowym uzwojenia wtórnego i przepływie prądu znamionowego przez uzwojenie pierwotne.

Przekładniki prądowe klasy 0,2 są stosowane głównie w dokładnych pomiarach laboratoryjnych, klasy 0,5 — w pomiarach laboratoryjnych oraz pomiarach rozliczeniowych energii. Przekładniki prądowe klasy l są stoso­wane w pomiarach mocy, energii, współczynnika mocy, zasilaniu przekaź­ników kierunkowych, różnicowych, odległościowych oraz pomiarach kon­trolnych prądu. Przekładniki prądowe klasy 3 stosuje się w pomiarach kon­trolnych prądu oraz zasilaniu przekaźników nadprądowych. Przekładniki klas 5P i 10P są stosowane wyłącznie do zasilania przekaźników.

Układy przekładników prądowych
Przekładniki prądowe łączy się w określone układy, aby uzyskać zmniejszenie liczby przewodów między przekładnikami i odbiornikami. Najczęściej stosowane układy przedstawiono na rysunku.