Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ochrona pporaż powyżej 1kV

W urządzeniach o napięciu powyżej 1kV stosuje się ochronę przed:
a) bezpośrednim dotknięciem części obwodu elektrycznego znajdujących się pod napięciem w normalnych warunkach pracy (ochrona podsta­wowa);
b) porażeniem napięciami dotykowymi albo krokowymi, pojawiającymi się przy przepływie prądów zwarciowych lub piorunowych na elemen­tach nie należących do obwodu elektrycznego (ochrona dodatkowa). W szczególnych przypadkach stosuje się uzupełniające środki ochrony przeciwporażeniowej.
Ochrona przeciwporażeniowa podstawowa w urządzeniach o napięciu powyżej l kV sprowadza się do stosowania:
a) izolacji,
b) odstępów i odległości,
c) barier, ogrodzeń i osłon.
Ochrona dodatkowa zmierza do zmniejszenia napięć rażeniowych dotykowych i krokowych oraz czasu ich występowania. Osiąga się to poprzez stosowanie uziemień ochronnych oraz szybkie wyłączanie zwarć doziemnych (w czasie 0,1 do 0,5s).
Uzupełniające środki ochrony przeciwporażeniowej dodatkowej maj ą zmniejszyć zagrożenie poprzez zwiększenie rezystancji obwodu raże-niowego — w tym celu stosuje się:
a) izolowanie stanowisk,
b) powłoki izolacyjne,
c) wstawki izolacyjne,
d) utrudnienie dostępu do terenu, na którym mogą wystąpić niebezpieczne napięcia dotykowe lub krokowe (ogrodzenia).

Zagrożenie rażeniowe
Jeśli izolacja doziemna urządzenia wysokiego napięcia ulegnie uszkodzeniu, to powstanie obwód zwarciowy zamykający się zwykle przez ziemię i nastąpi przepływ prądu zwarcia doziemnego.


Prąd zwarciowy, przepływając przez uziemioną konstrukcję (np. słup linii napowietrznej) do ziemi, powoduje powstanie spadku napięcia rozłożonego wokół uziemienia. Prąd płynący przez uziemienie rozpływa się w ziemi, a na powierzchni ziemi można stwierdzić wystąpienie napięcia U(x) rozłożonego wokół uziomu.
Jeśli człowiek znajdzie się w pobliżu konstrukcji, przez którą przepływa prąd zwarcia doziemnego, to może ulec porażeniu pod wpływem:
a) napięcia dotykowego Ud, jeśli dotknie konstrukcji;
b) napięcia krokowego Uk, jeśli jego nogi będą się znajdować w miejscach x1 i x2, pomiędzy którymi występuje napięcie krokowe:

Uk = U(x1) – U(x2)

Wartość prądu zwarcia doziemnego, od którego zależy bezpośrednio wartość napięcia dotykowego i krokowego, jest uzależniona od rodzaju połączenia punktu neutralnego sieci.
W Polsce sieci 110 kV, 220 kV i 400 kV mają uziemiony punkt neu­tralny. Przy zwarciach doziemnych występują w tych sieciach prądy o du­żym natężeniu (od kilku do kilkudziesięciu kiloamperów).
Sieci o napięciach 20 kV, 15 kV, 10 kV i 6 kV mają punkt neutralny izolowany albo uziemiony pośrednio — przez rezystancję lub indukcyjność. Prądy zwarcia doziemnego są w tych sieciach znacznie mniejsze i wynoszą:
- od kilku do kilkudziesięciu amperów w sieciach z izolowanym punk­tem neutralnym oraz w sieciach z cewką Petersena;
- od kilkuset do kilku tysięcy amperów w sieciach uziemionych przez rezystancję.
Projektując i eksploatując sieć, reguluje się prądy zwarcia doziemnego tak, aby:
- nie były zbyt duże, ze względu na zagrożenie porażeniowe i pożarowe;
- nie były zbyt małe, ze względu na pewność działania zabezpieczeń powodujących wyłączenie zwarć doziemnych.

Uziemienia ochronne
W sieciach o napięciu powyżej 1kV stosuje się uziemienie ochronne przede wszystkim w celu obniżenia napięć rażeniowych (dotykowych i krokowych). Wartości tych napięć zależą nie tylko od wartości prądu i rezystancji uziomu, ale również od tego, jak rozkłada się napięcie wokół uziomu. Rozkład ten zależy natomiast od budowy uziomu. Na rysunku pokazano rozkłady napięć wokół uziomu pojedynczego i wielokrotnego. Widać, że im bardziej rozległe jest uziemienie oraz im więcej zawiera uziomów, tym bardziej wyrównany jest rozkład napięcia U(x) — tzn. dla tej samej wartości różnicy odległości x1 - x2 występują mniejsze wartości różnicy napięć U(x1) — U(x2).